Fitomelatonina

Piękno szczerym świadectwem zdrowia

Fitomelatonina

Piękno szczerym świadectwem zdrowia

Melatonina

ZEGAR NATURY

Melatonina jest hormonem wydzielanym przez szyszynkę. Charakteryzuje się dobowym rytmem wydzielania i syntezy oraz synchronizuje wiele procesów fizjologicznych (kontrolę rytmu dobowego, w tym snu i czuwania, ułatwianie zasypiania, regulację ciśnienie krwi, jest silnym antyoksydantem)

Odkrywcą Fitomelatoniny jest dr Francesca Ferri, farmaceuta specjalizująca się w farmacji i kosmetologii, współzałożycielka Włoskiego Towarzystwa Badań nad Terapią Biologiczną, w 2001 roku w Trydencie założyła firmę EffegiLab. To początkowo skromne apteczne laboratorium leków galenowych z czasem rozpoczęło produkcję na skalę przemysłową, stale rozwijało się i rozrastało, by dzisiaj cieszyć się międzynarodowym uznaniem. Dr Ferri od lat opracowuje suplementy i dermokosmetyki dedykowane osobom z niedoczynnością tarczycy, łuszczycą i stanami zapalnymi skóry, bada procesy degeneracyjne i mechanizmy starzenia komórkowego, przygotowując skuteczne terapie.

Od melatoniny do Fitomelatoniny

Melatonina, czemu jest taka ważna i dlaczego należy ją uzupełniać w naszym organizmie?

Melatonina – hormon wydzielany przez szyszynkę, odkryty w 1958 roku przez Aarona Lernera. Melatonina jest bliską pochodną serotoniny, produkowana jest z tryptofanu (aminokwasu dostarczanego z pokarmem).

Podstawowym regulatorem wydzielania melatoniny jest cykl światło-ciemność. Informacja o warunkach oświetlenia dociera do siatkówki, a następnie poprzez układ nerwowy pobudzane są różne układy enzymatyczne, które powodują wydzielanie melatoniny.

Oprócz najbardziej znanego działania melatoniny, jakim jest regulacja cyklów życiowych (w tym snu), melatonina działa również wzmacniająco na układ immunologiczny, jest silnym endogennym antyoksydantem, obniża zawartości cholesterolu we krwi, chroni przed negatywnym działaniem stresu, wspomaga obronne mechanizmy organizmu przed zaburzeniami procesów neuroplastyczności i przed chorobami serca.

Inną korzystną cechą melatoniny jest zapobieganie uszkodzeniom układu odpornościowego przez kortykosterydy wydzielane w trakcie stresu. Wszytko to sprawia, że melatonina jest teraz jedną z najintensywniej badanych cząsteczek pod kątem hamowania procesów starzenia, ponieważ niszczy wolne rodniki, wspiera system immunologiczny, chroni układ krążenia, pozwala zachować optymalny rytm dobowy oraz stymuluje produkcję hormonu wzrostu.

Hormon ten charakteryzuje ogromną łatwość penetracji komórki (cząsteczka ma niewielkie rozmiary i jest dobrze rozpuszczalna zarówno w roztworach wodnych, jak i w tłuszczach). Jako cząsteczka amfifilowa bardzo dobrze przekracza bariery biologiczne, może wiązać się z receptorami błonowymi i jądrowymi, białkami cytozolowymi i stabilizować błony mitochondrialne

Wykazano, że melatonina zapobiega powstawaniu oparzeń słonecznych w następstwie ekspozycji na promieniowanie UVB oraz daje zauważalne rezultaty w terapii skórnej łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Z dermatologicznego punktu widzenia istotna jest również ochrona przed stresem oksydacyjnym, który jest przyczyną starzenia się i niszczenia skóry.

Jednym z naukowców badających właściwości melatoniny jest dr Francesca Ferri. Z wyselekcjonowanych alpejskich roślin (owies zwyczajny, krwawnik pospolity, szałwia lekarska) otrzymała oleisty ekstrakt, szczególnie bogaty w melatoninę i opatentowała go pod nazwą Fitomelatonina. Chodzi o frakcję lipofilową tych roślin, otrzymaną w wyjątkowym procesie ekstrakcyjnym, który pozwala na normalizację ilościowej zawartości melatoniny w ekstrakcie. Dodatkowo ekstrakt ten staje się wyjątkowy, gdyż zawarta w nim melatonina przenika przez naskórek i dostaje się do krwioobiegu, co otwiera nowe możliwości uzupełniania naturalnej melatoniny.

Fitomelatonina, dzięki swemu naturalnemu pochodzeniu, cechuje się świetną kompatybilnością biochemiczną z organizmem ludzkim. Dzięki temu, że substancja ta nie zawiera ani konserwantów, ani chemicznych barwników, z powodzeniem może być stosowana w preparatach dermatologicznych. Ponadto posiada funkcję równoważącą, która odpowiada za przywracanie prawidłowej pracy gruczołów łojowych, dzięki czemu znajduje zastosowanie przy wszystkich rodzajach skóry. Wydaje się, że jest to substancja, która całościowo harmonizuje działanie naszego organizmu, wpływając na jakość naszego codziennego życia, zapewniając nam odpoczynek, spokój i dobry nastrój w połączeniu z pięknem skóry.

Pielęgnacja dla Niej

Pielęgnacja dla Niej

Kosmetyki z Fitomelatoniną

do Twarzy i Ciała

Kosmetyki z Fitomelatoniną

do Twarzy i Ciała

Sprawdź Kosmetyki dla Kobiet
Sprawdź Kosmetyki dla Kobiet

Pielęgnacja dla Niego

Pielęgnacja dla Niego

Kosmetyki z Fitomelatoniną

do Twarzy i Ciała

Kosmetyki z Fitomelatoniną

do Twarzy i Ciała

Sprawdź Kosmetyki dla Meżczyzn
Sprawdź Kosmetyki dla Meżczyzn

Bestsellery